اینستاگرام رکوردینگ

کیفیت سنجی  صدا در گوشی های تلفن همراه

تست صدا در گوشی موبایل

آنچه در این مقاله می خوانید:
آشنایی با نمونه معتبری از تست صدا در گوشی های تلفن همراه – آشنایی با معیارها و اصطلاحات مربوط به کیفیت سنجی صدا در تجهیزات باز تولید صوت – جدول مقایسه کیفیت صدا در چندین گوشی تلفن همراه و …
مقدمه مترجم:
چند وقت گذشته تصمیم به خرید گوشی موبایل داشتم. سایت های فارسی جای خوبی برای کسب اطلاعات مفید در مورد مدل ها و امکانات این دستگاه می باشد. اما معیارهای من برای خرید تنها کیفیت صفحه نمایش و تاچ و …. گوشی نبود. یکی از مواردی که در معیار انتخاب من نقش مهمی داشت کیفیت صدای خروجی گوشی بود. اشتباه نگیرید منظور من صدای اسپیکر یا هندزفری گوشی نیست، بلکه کیفیت سیگنال خروجی گوشی در هنگام اتصال به یک تقویت کننده اکتیو است. با داشتن خروجی کیفیت بالا امکان پخش صدای خوب در دستگاه رادیو پخش خودرو یا آمپلی فایر میسر می شد و این مزیت برای من بسیار مهم بود. در این مورد هیچکدام از وب سایت های فارسی چنین بررسی هایی نداشتند و تنها نظرات کاربرها، آن هم بصورت غیر تخصصی در مورد استفاده از پخش کننده موسیقی گوشی هایشان بود. با جستجو در وب سایت انگلیسی زبان و معتبر GSMArena که بصورت حرفه ای به بررسی فنی گوشی های موبایل می پردازد به بخشی مربوط به بررسی کیفی صوت این دستگاه ها برخوردم که بسیار جالب و مفید و حرفه ای بود. حاصل کنجکاوی در نوع و روش این تست مقاله ای است که در زیر خواهید خواند.

تا همین اواخر، کیفیت صدا یک موضوع حسی در بررسی ها بحساب می آمد. متوجه هستید که تلفن همراه بیش از همیشه به عنوان دستگاه های پخش موسیقی قابل حمل استفاده می شود، به همین دلیل GSMArena اقدام به پایه ریزی تست صدا و کیفیت سنجی استاندارد با هدف ارائه بررسی واقع بینانه از پخش موسیقی در گوشی های موبایل نمود.
این گروه تصمیم گرفت تا یک صدای نمونه را از گوشی های مورد نظر ضبط و پس از تجزیه و تحلیل نتایج به دست آمده اقدام به انتشار آن برای علاقه مندان کند.
باید اشاره کرد که این وب سایت به هیچ عنوان به بررسی کیفی هدست های عرضه شده با برخی از گوشی ها نمی پردازد، بلکه این بررسی مربوط به کیفیت سنجی خروجی گوشی ها می باشد و حتی شامل اسپیکر گوشی نیز نمی شود. چرا که با کیفیت بالای خروجی پخش کننده موزیک، شما تنها با استفاده از یک هدفون خوب به صدای مناسبی دست خواهید یافت و این امتیاز بزرگی برای یک گوشی بحساب می آید.
به منظور ضبط صدای نمونه مورد نیاز برای تجزیه و تحلیل از رابط اکسترنال صوتی (کارت صدا) M-Audio Fast Track Pro استفاده شده، که دارای قابلیت های لازم بوده و اجازه می دهد تا برای تست گوشی ها و حتی پخش کننده های با کیفیت بالا نیز از آن استفاده شود.

کارت صدا اکسترنال M-audio

M-Audio Fast Track Pro external audio interface
داشتن تنها سخت افزاری مناسب، برای انجام این آزمایش کافی نیست. پس نرم افزار قدرتمند RightMark Audio Analyzer = RMAA  برای انجام تمام تجزیه و تحلیل های لازم انتخاب شد. اول از همه، گروه تحقیق از صدای کالیبره (تولید شده توسط RMAA) جهت تعیین صحیح میزان سطح ورودی در هر بار استفاده کرد. سپس یک فایل صوتی تست ویژه سیگنال توسط گوشی تلفن همراه مورد آزمایش پخش شده (فایل MP3 ذخیره شده روی کارت حافظه گوشی که این فایل صوتی نیز توسط نرم افزار RMAA ساخته شده است)  که اجازه می دهد تا نرم افزار به ارزیابی میزان سیگنال های دریافتی رابط M-AUDIO بپردازد.
تمامی اینها به ما فرصت می دهد که با ایجاد یک محیط کنترل شده، به تولید نتایج دقیق تر و قابل مقایسه ای در تمام واحد های آزمایش شده برسیم. از تمام گوشی ها، تست عملکرد آنها  در مقدار حداکثر سطح حجم صدا و نیز چند درجه پایین تر از آن نیز انجام گرفته است. این هم بیشتر به این دلیل است که بعضی از پخش کننده های موسیقی در بالاترین سطوح حجم صدا تولید اعوجاج  زیادی می کنند، در حالی که آنها را در سطح متوسط حجم صدا، عملکرد کاملاً خوبی از خود نشان می دهند. این هم باید گفت که در طول آزمایشات همه تنظیمات اکولایزر موجود غیر فعال شده همچنین افزاینده های ویژه صوتی که در پخش کننده موسیقی برخی از مدل های گوشی موبایل وجود دارند نیز غیر فعال بوده.
نرم افزار RMAA نتایج آزمایش را در چندین جنبه مهم از کیفیت صدا ارائه می دهد. معمولاً باز تولید صدا با کیفیت بالا باید دارای حداقل سطح یا میزان نامحسوس نویز و اعوجاج و همچنین پاسخ فرکانسی دقیق باشد.
منحنی پاسخ فرکانسی frequency response دیده شده در نمودار تولیدی توسط RMAA اغلب به منظور نشان دادن دقت و صحت آمپلی فایر و بلندگو در بازتولید صوت استفاده می شود. پاسخ فرکانسی خوب، کیفیت صدا را به تنهایی تضمین نمی کند، بلکه فقط نشان می دهد که تجهیزات باز تولید صدا مطابق الزامات اساسی پاسخ فرکانس کار می کنند. به عنوان مثال، یک آمپلی فایر با دقت بالا ممکن است دارای پاسخ فرکانس ۲۰Hz – 20,000 Hz ±۱ dB باشد.
این بدان معنی است که سیستم، محدوده ۲۰ هرتز تا ۲۰٫۰۰۰ هرتز را با حداکثر انحراف مثبت یا منفی ۱ دسی بل از خط مستقیم تقویت می کند. انحراف زیاد در زیر ۴۰ هرتز یا بالاتر از ۱۵ کیلو هرتز قابل چشم پوشی است چرا که گوش انسان قادر به درک آن محدوده فرکانسی نمی باشد. در اینجا اعداد پایین به معنای این است که گوشی در همه صداها به طور یکسان رفتار میکند. این مسئله تاثیری روی موسیقی نخواهد داشت، بلکه به شما اجازه خواهد داد که موسیقی را همانطور که ضبط شده بشنوید، که این همان چیزی است که باید یک پخش کننده موسیقی خوب انجام دهد.
سطح نویز noise levels از جنبه های مهم بعدی باز تولید صدا محسوب می شود. همانطور که در آزمایش ها دیده می شود نویز معمولاً در رابطه با سطوح سیگنال اندازه گیری می شود، در این صورت به عنوان نسبت سیگنال به نویز شناخته شده است. در اصطلاحات کمتر فنی نسبت سیگنال به نویز مقایسه سطح سیگنال مطلوب (نظیر آهنگ) به سطح نویز پس زمینه (‘پس زمینه’ به معنی تداخل ناخواسته ایجاد شده توسط تجهیزات) بررسی می شود. بنابراین در نسبت سیگنال به نویز بالاتر، سر و صدای پس زمینه مزاحمت کمتری ایجاد خواهند کرد، از این رو تجهیزات باز تولید صدا کیفیت بالاتری خواهند داشت.
محدوده دینامیکی dynamic range یکی دیگر از عوامل مهم است. حس شنوایی انسان دارای محدوده بسیار پویا است. فرد قادر به شنیدن صدای یک زمزمه آرام در یک اتاق ساکت است در حالی که حتی به سختی قادر به شنیدن صدا مکالمه ای بلند در سالن کنسرت راک می باشد. تفاوت بین این دو می تواند حتی تا ۱۰۰dB نیز برسد. با این حال، یک سیستم صوتی با کیفیت خوب باید قادر به باز تولید هر دو اصوات آرام و با صدای بلند در عین حال بطور دقیق باشد. مهندسین صدا اغلب از اصطلاح محدوده پویایی برای توصیف نسبت بلندترین صدای ممکن بدون اعوجاج به پائین ترین آن  (نویز محیط پیرامون)  از میکروفون و یا بلندگو بکار می برند. این محدوده پویایی از دستگاه های صوتی نیز گاهی اوقات به عنوان پنجره پویایی dynamic window نامبرده می شود. برای محاسبه ریاضی محدوده دینامیکی، شما باید تفاوت بین بالاترین و پائین ترین سطح نویز دستگاه صوتی را بدست آورید. به عنوان مثال، اگر سقف یک دستگاه ۱۰ دسی بل و کف ۳ دسی بل پس محدوده دینامیکی ۷ دسی بل خواهد بود، از ۱۰ – ۳ = ۷٫ بنابراین محدوده دینامیکی بزرگتر (و یا به صورت  دیگر پنجره پویایی)، به معنی این خواهد بود که دستگاه در انجام باز تولید اصوات آرام تا صدای بلند به طور یکسان عمل می کند.
مجموع اعوجاج هارمونیکی (THD) و مدولاسیون اعوجاج (IMD) ممکن است مورد بعدی باشد که شما در نتایج اندازه گیری به آن توجه می کنید. این اصطلاح مربوط به اندازه گیری تغییرات ناخواسته در سیگنال اصلی است.دیستروشن، واپیچش یا اعوجاج یعنی تغییرات در سیگنال ورودی اولیه، در نتیجه آن سیگنال حاصل (خروجی) متقاوت از سیگنال ورودی (اولیه) خواهد بود. بنابراین، احتمالاً حدس زدید که این عدد هرچه کمتر باشد کیفیت بازتولید صوت بهتر خواهد بود.
تداخل استریو stereo crosstalk  ، در مرحله بعدی اهمیت قرار دارد که این وب سایت در آزمایش خود آن را نیز اندازه گیری می کند. اندازه گیری تداخل ساخته شده است برای تعیین میزان سیگنال نشت سراسر از یک کانال به کانال دیگر و یا صرفا بصورت غیر فنی آن را اندازه گیری کیفیت استریو می توان دانست. بنابراین، میزان بالاتر این مشخصه (در اینجا بالاتر بودن به معنی عدد مطلق بالاتر است بدون در نظر گرفتن علامت منفی کنار عدد) نشانه بهتر بودن استریو خواهد بود.
به روز رسانی ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۰: گروه تحقیق به تازگی اقدام به افزودن برخی از تست های جدید در روال معمول تست های کیفیت سنجی صوتی نمود. یکی از این تست ها بررسی خروجی دستگاه در حالت استفاده از هدفون بود. در تست های اولیه عملکرد تلفن که متصل به یک تقویت کننده فعال بود (یعنی پخش استریو خودرو و یا سیستم صوتی خانه شما) بررسی می شد. به تازگی، آزمایش هر یک از گوشی ها به دو صورت انجام می شود، در حالت اول تست بصورت اتصال به تقویت کننده و تست بعدی مربوط به عملکرد در حالت استفاده از هدفون می باشد. همانطور که میدانید در بسیاری از موارد مقاومت بالای هدفون باعث می شود کیفیت خروجی صدا پائین تر از حالتی باشد که از یک تقویت کننده فعال استفاده می کنیم. این آزمایش نیز با استفاده از یک جفت هدفون AKG با امپدانس ۳۲ اهم برای هر یک از گوشی ها انجام شد. که با نام (headphones attached) در جدول نتایج بررسی مشخص شده است.
شما می توانید نگاهی بیاندازید به داده های جمع آوری شده از گوشی های موجود در زمان آزمون که در جدول زیر قرار داده شده اند. همچنین می توانید نمودار پاسخ فرکانسی و نمودار نویز مربوط به هر گوشی را نیز مشاهده نمائید. ممکن است به مرور و مقایسه آنها علاقه داشته باشید.

منحنی پاسخ فرکانسی

منحنی پاسخ فرکانسی بالا iPhone 4s را با بعدی که مربوط به نوکیا N81 و N82 می باشد مقایسه کنید به اختلاف های فاحشی بین این دو مدل گوشی می رسید. این طور نیست؟!

منحنی پاسخ فرکانسی گوشی های تلفن همراه

Test Frequency response Noise level Dynamic range THD IMD + Noise Stereo crosstalk
Apple iPod 5G
+۰٫۴۱, -۱٫۱۶ -۹۱٫۶ ۹۱٫۸ ۰٫۰۰۴۳ ۰٫۰۱۵ -۸۳٫۶
Samsung G400 Soul +۰٫۳۸, -۱٫۶۸ -۹۳٫۲ ۹۴٫۴ ۰٫۳۵۶ ۰٫۷۹۷ -۹۷٫۴
Smasung I9100 Galexy S II
+۰٫۰۴, -۰٫۰۹ -۹۱٫۴ ۹۱٫۹ ۰٫۰۰۴۲ ۰٫۰۶۶ -۸۹٫۷

 اگر شما بیشتر توجه کنید، ممکن است شباهت های مشکوک بین نتایج تولید شده توسط گوشی های سامسونگ و دستگاه موزیک پلیر آی پاد ببینید. گروه تحقیق، در شباهت این نتایج دچار ابهام شده بود و تمامی آزمایش ها را چندین بار انجام داد و کلیه تجهیزات تست را بررسی مجدد کرد، اما باز هم به نتایج مشابهی دست یافت، ولی بعد از تحقیقات متوجه شد که در واقع شرکت سامسونگ تأمین کننده پردازنده های صوتی اپل می باشد.

منبع:http://www.gsmarena.com/latest_features-review-171p2.php


از کلیه عزیزان درخواست می شود با احترام و رعایت قانون “حق مؤلف” یا “کپی رایت” ، تنها با ذکر منبع اقدام به انتشار مطالب این وب سایت نمائید.

اجرای سیستم صوت کنفرانس

خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبخیلی خوب (4 رأی داده شده, میانگین: 4٫75 از 5)
نوشته شده توسط: کاوه منوچهریان در تاریخ: ۲۰ - فروردین - ۱۳۹۱

تعداد بازدید از این مطلب

7,346 بازدید

مطالب مرتبط

 • No related posts found

پاسخ دادن • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube
تبلغات در رکوردینگ : شرکت های فعال در زمینه تجهیزات صوت و تصویر و سیستم های نظارتی می توانند جهت تبلیغ خدمات و محصولات خود در وب سایت رکوردینگ با ما تماس حاصل فرمایند
آموزش انتخاب دوربین مداربسته آموزش انتقال تصویر روی گوشی تلفن همراه آموزش خرید سیستم صوت حرفه ای آموزش ساخت بلندگو آموزش نصب باند آموزش نصب بلندگو آموزش نصب دوربین مدار بسته آموزش کار با میکسر صوت استاندارد بلندگو افکت تأخیر delay انتخاب باند اکتیو مناسب انتخاب بلندگو انتخاب بلندگو مونیتورینگ انتخاب دستگاه dvr انتخاب دستگاه ضبط دوربین مدار بسته انتخاب میکروفن انتخاب میکسر انتخاب پاور آمپلی فایر انتقال تصویر dvr بدون ip استاتیک انتقال تصویر با dvr p2p انواع بلندگو باکس بلندگو بلندگو میدرنج چیست تعیین پلاریته بلندگو راهنمای انتخاب بلندگو راهنمای خرید سیستم صوت روش انتخاب دستگاه دی وی آر روش خرید باند اکتیو ساب ووفر چیست ساخت باند ساخت باکس بلندگو ساخت کابینت بلندگو سایز بلندگو سوال در مورد دوربین مدار بسته سوال در مورد سیستم صوت مشخصات باند اکتیو معرفی بلندگو معرفی بلندگو ev میکروفن شور میکروفون shure نصب بلندگو پردازشگر سیگنال صوت پرسش درباره تجهیزات صوت پرسش در مورد دوربین مداربسته کابینت بلندگو

باند های Line

درباره باند های Line Array لاین اری یک سیستم بلندگو است ...

انتقال تصو

  انتقال تصویر به روش P2P روی گوشی های اندروید در ادامه ...

آموزش انتق

همانطور که می دانید ISP سرویس دهنده های اینترنت اغلب ...

معرفی وب سا

معرفی وب سایت looperman.com یکی از دستاوردهای دنیای فراگیر اینترنت برای ...

بررسی دوربین های AHD, HD CVI, HDTVI

و اینک دورب

در نوشته پیش روی، شما خواننده عزیز می توانید مختصری ...

* پیشنهاد ما

 • فروش تجهیزات صوت و مدار بسته
 • فروش سیستم صوت هیئتی محرم
 • فروش دوربین مداربسته dvr دزدگیر
 • فروش باند بلندگو میکروفن پاور میکسر