فروش پکیج استودیویی focusrite , maudio, presonus

ضبط حرفه ای با امکانات یک استودیوی خانگی ساده

با توجه به اینکه متن زیر حاصل ترجمه مقاله ای انگلیسی با همین عنوان بود لازم دیدم یک مقدمه کوتاهی هم خودم اضافه کنم البته این را هم باید متذکر شوم که بعضی از جملات در هنگام ترجمه نیاز به  اطناب و تفصیل داشت که این کار را هم کردم و برای آشنایی بیشتر شما سعی کردم نکات گنگ موجود را هم با توضیحات لازم مفهوم کنم.
بریم سر اصل مطلب، همه افرادی که کار موزیک انجام می دهند. نیاز به یک استودیوی خانگی را احساس می کنند اما همیشه ترس از صرف هزینه های بالا و نرسیدن به نتیجه دلخواه، خیلی ها را از این کار منصرف کرده. انتخاب یک مجموعه DAW مناسب (مجموعه نرم افزار و سخت افزار آهنگ سازی، رکورد، میکس و مسترینگ)، منجر به ارائه ارزنده ای  از دستاوردهای موسیقی شما خواهد شد. این مقاله با وجود اینکه مجموعه نرم افزارها و سخت افزارهای تحت mac os را بصورت تبلیغی معرفی کرده اما این دلیل بر خوب یا بد بودن سایر مجموعه های تخصصی نخواهد بود و تنها به این موضوع دقت کنید که با صرف هزینه ای معقول برای استودیوی خانگی خود می توانید به عرضه موسیقی تان در حد حرفه ای ها بپردازید.

من Chris Lawson هستم. در سال اخیر موزیک ویدیو هایی ساختم که رکوردهای واقعاً جالبی توسط ابزارهای apogee و لپ تاپ مک بوک و نرم افزارهایی چون GarageBand  یا لاجیک Logic را نشان میداد. ما در این مدت بازخوردهای مثبتی از مردم دریافت کردیم که بسیاری از آنها می پرسیدند من چطوری صدای خواننده یا گیتار، درامز، ویولن سل، ویولن، و هر چیز دیگری را تنها با میکروفن داخلی apogee ONE با این کیفیت ضبط می کنم؟
بنابراین برای این پست، فکر کردم یک کمی در مورد اصول اولیه میکروفون گذاری و چگونگی فرآیند ضبط آخرین پروژه ام  صحبت کنم این ضبط مربوط به گروه Southern از بلفست Belfast ایرلند، متشکل از Thom Southern گیتاریست و خواننده و همچنین خواهرش Lucy Southern خواننده و Jonny Lee دارمر گروه

فهرست تجهیزات
Apogee ONEکارت صدای اکسترنال با میکروفون
ONE  یک میکروفون USB جیبی و بعنوان یک مینی کارت پرتابل برای رابط سازهای الکتریک و میکروفون در ضبط به صورت تک تراک. این دستگاه برای کار با نرم افزار های DAW مانند Apple’s GarageBand, Logic, Final Cut طراحی شده است در ضمن این دستگاه برنده جایزه کیفیت برتر صدا نیز شد که به معروفیت شرکت Apogee بسیار کمک کرد.

Apogee GiOکنترلر گیتار الکتریک
GiO  یک کنترلر به معنی رابط کامل گیتار الکتریک با نرم افزار های  Logic Studio 9, MainStage 2 , GarageBand ’۱۱  مجموعه ای از کنترل های پدالی افکت و رکورد با کیفیت بالایی که از محصولات apogee انتظار دارید.


Apple MacBook Proلپ تاپ صدابرداری و ضبط استودیو خانگی

لپ تاپ های تخصصی اپل

 

 

Logic Studio Proنرم افزار صدابرداری و ضبط لاجیک
DAW پر طرفدار شرکت اپل می باشد که برای  آهنگسازی، ضبط، ویرایش و میکس موسیقی استفاده می شود.

 

موقعیت میکروفن
ما با ضبط گیتار آکوستیک تام شروع کردیم. من میکروفون را در فاصله حدود ۶ تا ۸ اینچ بین فرت دوازدهم و حفره جعبه رزونانس گیتار قرار دادم به خاطر داشته باشید که همه موقعیت های ممکن برای میکروفن را مورد بررسی قرار دهید چرا که این تنها نقطه شروع پیشنهادی است و برای گیتار ها و نوازنده های مختلف و همچنین اتاق های با شرایط آکوستیکی مختلف، ممکن است نیاز به تنظیم مجدد این وضعیت داشته باشید. بهترین راه برای گرفتن بهترین صدا برای محیط شما این است که یک هدفون بر روی گوش خود بگذارید و میکروفون را در نقاط مختلف قرار دهید تا زمانی که صدایی که شما دنبال آن هستید را بشنوید.

صدابرداری گیتار کلاسیک و آکوستیک

سطح صدای مناسب Level
شما لازم نیست که ضبط را در بالاترین لول صدایی انجام دهید. این یک اشتباه شایع است که من متوجه شده ام افراد تازه کار در فرایند ضبط اغلب انجام می دهند، در صورتی که احتیاجی به این حد صدا نیست. برای یک نقطه مرجع به طور متوسط، سطح گیتار تام در حدود۱۰-  dB یا بیشتر، و در اوج ۳- یا ۲- بود. این مقدار بسیار مناسبی از سطح صداست و می توانست حتی مقداری کمتر هم باشد و هنوز هم ضبط خوبی انجام شود.

صدای اتاق
میکروفن را همه جای ممکن در اتاق حرکت داده اید ولی هنوز صدای خوبی دریافت نکردید. این ممکن است به اتاق شما ربط داشته باشد سعی کنید ضبط را در اتاق دیگری انجام دهید، با جابجایی به اتاق دیگری، شگفت زده خواهید شد از این همه تغییری که در صدای ضبط شما بوجود می آید. فقط کافی است که صدای گیتار یا آواز خواننده را در اتاق های مختلف  گوش کنید و تشخیص دهید در کجا این صدا بهتر است.

ساز شما چقدر خوب است؟
آخرین چیزی که نیاز دارید این است که با خود رو راست باشید واقعاً صدای گیتار شما چقدر خوب است؟ من نمی خوام بگم که گیتار یاماهایی که از یک حراجی خریدید مزخرفه  این تنها شاید شما رو تا رسیدن به نهایت یک صدای خوب همراهی نکنه.
شاید شما یک گیتار آکوستیک عالی داشته باشید، شاید شما فقط نیاز به سیم های جدید و یا یک سرویس مختصر آن هم توسط یک سرویس کار حرفه ای داشته باشید. کاری که یک تعمیر کار حرفه ای برای گیتار شما انجام میدهد شگفت انگیز خواهد بود.
بهترین میکروفون جهان هم نمی تواند جبران صدایی بد اتاق، بد صدایی گیتار و یا اجرای افتضاح را بکند. حقیقت اینه که، در بسیاری از موارد تنها به برجسته شدن بدی صدا کمک هم خواهد کرد و شنونده خواهد گفت عجب گیتار بد صدایی یا عجب نوازنده بدی. این برای صدای ساز ها و خواننده هم صادق است.

تام در عین حالی که نوازنده خوبی هست یک گیتاریست خوب هم هست و این برداشت یک صدای خوب رو میسر می کنه. گام بعدی برای ضبط، گیتار آکوستیک دوم بود، با اضافه کردن ترک صدای گیتار دوم به اولی یک صدای استریو قابل قبول خواهیم داشت.

 

کنترل بصورت هندزفری
از آنجا که من فیلمبردار کل فرایند بودم، گاهی اوقات باعث می شد کنترل و مهندسی صدا  کمی دشوار شود. بنابراین در این جلسه، تصمیم گرفتم از Apogee’s GiO استفاده کنم، این موضوع به من اجازه داد که تمرکز بیشتری روی فیلم برداری داشته باشم و همچنین گروه نیز تمرکز بیشتری روی اجرای خود پیدا کرد.
کنترلر و افکت گیتار الکتریک
ضبط صدای خواننده
حالا وقت ضبط وکال بود. تام خواننده اصلی این آهنگ بود، بنابراین اول از همه صداشو ضبط کردیم. میکروفون (ONE) رو طوری تنظیم کردیم که در مقابل سطح دهان یا کمی بالاتر بود.
تغییر میزان بهره (gain) و فاصله بین خواننده و میکروفون تا زمانی که شما صدایی را که به دنبالش هستید پیدا کنید، درست مثل کاری که ما با گیتار انجام دادیم. شاید شما دوست داشته باشید که در حالت نزدیک تر یا دورتر بودن صداها را کنترل و ارزیابی کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید. لول را نسبتا کم نگه دارید. هنگامی که شما ضبط را در لول بالا انجام میدهید این موضوع باعث بوجود آمدن اعوجاج دیجیتالی ناخواسته در این نوع سیستم ضبط خواهد شد.
در هنگام ضبط صدای خواننده، چراغ میتر بر روی دستگاه ONE به رنگ سبز بود (اولین ال ای دی) و فقط گاهی زرد (چراغ دوم) هم روشن می شد که این اوج یا همان پیک را نشان میداد (زمانی که شما در حال خواندن با بلندترین صدا هستید) در نرم افزار لاجیک میتر روی ۱۲-  بود و گاهی اوقات در اوج به ۳- می رسید.
صدابرداری خواننده وکال در استودیو خانگی
استفاده از افکت برای میکس را فراموش کنید
اگر به صدایی که می خواستید، نرسیدید، سعی کنید میکروفن را در موقعیت های مختلف و اتاق های مختلف جابجا کنید و سعی کنید از تنظیمات بهره (gain) متفاوتی استفاده نمائید. یکی از اشتباهاتی که می بینم مردم انجام میدهند. این است که، بیش از حد به EQ یا افکت ها برای مخفی کردن میکروفون گذاری بد یا اجرای بد خود تکیه می کنند.
هنگامی که یک صدای خوب گرفتید(بدون استفاده از افکت ها)، شما می توانید کمی Reverb ، فشرده سازی compression ، یا EQ اضافه کنید به شرطی که این باعث شود تا اجرا کننده احساس رضایت بیشتری کند.
بعد، ما صدای لوسی را ضبط کردیم. این هم تقریبا مشابه ضبط صدای تام بود. ما دوباره تنظیمات و موقعیت میکروفن که با صدای لوسی خوب بود را انجام دادیم. میترها تقریبا مقدار مشابه قبل را در لاجیک نشان میدادند، در حدود ۱۲-  گاهی اوقات در اوج تقریباً ۳-  بود.

ضبط پرکاشن
اسنیر درام snare جانی بسیار آسان بود چرا که او یک نوازنده خوب است و تام قبلاً ضبط صدای پرکاشن را با این تجهیزات امتحان کرده بود و بنابراین او از قبل ایده کلی برای مکان مناسب قرار گیری میکروفون ONE را داشت. ما هم همان کار را با کمی بهینه سازی مجدد انجام دادیم. از آنجایی که او با قلم brushes می نواخت، لول در این مورد کمی بیشتر از سازهای دیگر بود. من آن را بسادگی پیدا می کنم این تنها زمانی میسر خواهد بود که شما درک درستی از نوع اجرای درامر و داینامیک آهنگ داشته باشید اگر درامر بسیار نرم اجرا داره شما می تونید گین را کمی بالا نگه دارید و گرنه شاید بخواهید برای اجتناب از در اوج قرار گرفتن صدای دستگاه آنرا کمی پائین نگه دارید.
صدابرداری درام در استودیو خانگی
ضبط گیتار الکتریک
تام می خواست تا یک گیتار الکتریک با رابط GIO نیز اضافه کند، ما انتخاب های زیادی برای روش ضبط داشتیم. می توانستیم از ضبط زنده صدای بلندگو های امپ گیتار با استفاده از میکروفون ONE یا میکروفون دیگری به ورودی XLR دستگاه وصل کنیم همچنین می توانستیم از ورودی ساز روی ONE استفاده کنیم و سپس با استفاده از افکت  Amp Designer نرم افزار به صدای گیتار الکتریک حجم و بعد لازم را ببخشیم با توجه به اینکه ما زمان کافی نداشتیم استفاده از میکروفون گذاری به روش امپ گیتار را کنار گذاشتیم، تام فقط گیتار Gibson Les Paul Gold Top  رو به افکت پدالی زد و با استفاده از افکت های لاجیک این کار را عملی ساخت.
اکنون ما همه ترک ها را ضبط کرده بودیم و زمان ترکیب بود. میکس بسیار حسی است و برای هر آهنگی می تواند متفاوت باشد و من هم با توجه به روش کاری خودم این میکس را انجام دادم.
من جزئیات این ضبط را برای شما گفتم در پایان تاکید می کنم که هر ضبط با ضبط دیگر می تواند بسیار متفاوت  باشد و از تکنیک های مختلفی بهره ببرد.

از کلیه عزیزان درخواست می شود با احترام و رعایت قانون “حق مؤلف” یا “کپی رایت” ، تنها با ذکر منبع اقدام به انتشار مطالب این وب سایت نمائید.


دانلود ویدیو ضبط حرفه ای با امکانات یک استودیوی خانگی ساده : با حجم ۲۱٫۵mb

برای دانلود بر روی متن بالا کلیک کنید.

اینستاگرام رکوردینگ

 

خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبخیلی خوب (7 رأی داده شده, میانگین: 2٫71 از 5)
نوشته شده توسط: کاوه منوچهریان در تاریخ: ۲۹ - بهمن - ۱۳۹۰

۲۵ دیدگاه تا کنون

 1. مهدی گفت:

  سلام
  من میخام برم استودیو بخونم
  نمیتونم اوج بخونم- آیا میشه با گامی پایینتر بخونم بعد با نرم افزار درستش کرد؟

  • مدیریت گفت:

   بله پلاگین ها یا VST هایی برای این کار هستند که مثلاً صدای خواننده رو تصحیح و بازسازی می کنند. حتی فالش خوندن رو هم اصلاح می کنند.

 2. HosseiN گفت:

  با تشکر از مطلب مفیدتون

 3. jk گفت:

  ممنون از کمک بزرگ وبسیار خوبتون

 4. محسن گفت:

  اگه میشه بگین استودیوی خانگی خوب کم هزینه باید چطور ساخته بشه مرسی ازتون

 5. محسن گفت:

  سلام.ممنون از زحماتتون

 6. milad گفت:

  خیلی خیلی عالی بود

 7. بهادر آریانپور گفت:

  سلام خسته نباشی… پیانو یاماها دارم میکسر بهرینگر دارم دو باند اکتیو دارم میکروفن و هدفون دارم… حتما باید کارت صدا داشته باشم؟؟؟؟؟؟ چطور میتونم عالی ضبط کنم؟؟؟؟؟؟؟ بنده رو راهنمایی کنید… ممنون ممنون

 8. رضا گفت:

  بسیار عالی

 9. Ali volt گفت:

  سلام دوست عزیز من با نرم افزار گاراژبند کار میکنم و براى ضبط صدا از هدفون هاى مخصوص کامپوتر و لپتاب هست که میکروفون جدا دارند استفاده میکنم و میخواستم بدونم راهى هست که هم کیفتش بهتر بشه و هم بتونم افکت خاصى اضافه کنم به صدام مثلا کمى تغیرش بدم یا مثلا هر جیز دیگه اى و اگه به نظرتون یه میکروفون ساده بگیرم بهتره یا نه البته نرم افزار گاراژ بند رو من توى آیپد دارم و با اون ضبط مىکنم.اگه هم زحمتى نیست جواب را به ایمیلم بفرستید.

  • کاوه منوچهریان گفت:

   سلام
   اپل زیر مجموعه ای از تجهیزات رکورد داره که مختص به خودش هست و عموما کیفیت خوب و کاربری آسان و نیمه حرفه ای دارند. مثلا همین apogee one دستگاه بسیار مناسب هست برای کار شما

 10. DAS گفت:

  سلام من یه میکروفون بی سیم دارم و یه هدفون ویه لب تاب بابا کمک کنید تورو خدا چجوری یه رکورد خوب بگیرم خیلی اعصابم داغونه من بدلیل مشکلات پول ندارم خرج میکروفونو کارت صداو نمیدونم چیو چی کنم یه رکورد ساده وکیفیت خوب میخوام ن خیلی خیلی خوبم یه چیز معمولی باشه مرسییییی کمک میخوام

  • کاوه منوچهریان گفت:

   دوست عزیز با هر میکروفونی که نمیشه رکورد کرد تو بازار پره از میکروفون های ضعیف پیشنهاد می کنم برای رکورد خانگی از کارت صدای اکسترنال بعلاوه یک میکروفون خوب ترجیحا کندانسر استفاده کنید که هزینه شما چیزی حدود ۱٫۵ یک و نیم میلیون خواهد بود

 11. امیر حسین گفت:

  سلام وخسته نباشید
  میخواستم بدونم چه کارت صدایی بگیرم که خوب باشه ولی قیمتشم بالا نباشه
  باتشکر از سایت خوبتون

  • کاوه منوچهریان گفت:

   سلام
   بالای صفحه تبلیغ سه مدل پکیج رو قرار دادیم که پکیج های محبوب و اقتصادی هستند پیشنهاد می کنم با کلیک روی بنر تبلیغ مشخصات کامل تر اونها رو مطالعه بفرمایید. اگه سوالی بود در خدمتتون هستم.

 12. ممنون
  راجع به انتخاب وویس ریکوردر خوب هم مطلب بذارید.

 13. صابر گفت:

  سلام و خسته نباشید
  راستش من از یکی از بهترین تنظیم کننده های کشور شنیدم که اف ال استودیو برای ضبط وکال مناسب نیست.میخواستم بدونم بهترین نرم افزار ضبط وکال در استودیوها که خواننده ها از آن استفاده می کنند کدام میتواند باشد؟ ممنون

  • کاوه منوچهریان گفت:

   سلام
   نرم افزار های مختلف قابلیت های مختلفی هم دارند ولی من فکر میکنم نسخه Proنرم افزار صدا Sony Sound Forge به گفته سازندش فوکوس اصلیش روی ضبط صدای وکال و تدوین و پردازش و تولید هستش.

 14. مرسی بابت این سایت مفید .. استفاده کردیم..

 15. خیلی عالی بود

  خود شما هم میفروشید؟

  • کاوه منوچهریان گفت:

   سلام
   برای خرید تجهیزات صوت استودیویی می ووانید به وب سایت parseda.com مراجعه بفرمایید.

پاسخ دادن • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube
تبلغات در رکوردینگ : شرکت های فعال در زمینه تجهیزات صوت و تصویر و سیستم های نظارتی می توانند جهت تبلیغ خدمات و محصولات خود در وب سایت رکوردینگ با ما تماس حاصل فرمایند
آموزش انتخاب دوربین مداربسته آموزش انتقال تصویر روی گوشی تلفن همراه آموزش خرید سیستم صوت حرفه ای آموزش ساخت بلندگو آموزش نصب باند آموزش نصب بلندگو آموزش نصب دوربین مدار بسته آموزش کار با میکسر صوت استاندارد بلندگو افکت تأخیر delay انتخاب باند اکتیو مناسب انتخاب بلندگو انتخاب بلندگو مونیتورینگ انتخاب دستگاه dvr انتخاب دستگاه ضبط دوربین مدار بسته انتخاب میکروفن انتخاب میکسر انتخاب پاور آمپلی فایر انتقال تصویر dvr بدون ip استاتیک انتقال تصویر با dvr p2p انواع بلندگو باکس بلندگو بلندگو میدرنج چیست تعیین پلاریته بلندگو راهنمای انتخاب بلندگو راهنمای خرید سیستم صوت روش انتخاب دستگاه دی وی آر روش خرید باند اکتیو ساب ووفر چیست ساخت باند ساخت باکس بلندگو ساخت کابینت بلندگو سایز بلندگو سوال در مورد دوربین مدار بسته سوال در مورد سیستم صوت مشخصات باند اکتیو معرفی بلندگو معرفی بلندگو ev میکروفن شور میکروفون shure نصب بلندگو پردازشگر سیگنال صوت پرسش درباره تجهیزات صوت پرسش در مورد دوربین مداربسته کابینت بلندگو

باند های Line

درباره باند های Line Array لاین اری یک سیستم بلندگو است ...

انتقال تصو

  انتقال تصویر به روش P2P روی گوشی های اندروید در ادامه ...

آموزش انتق

همانطور که می دانید ISP سرویس دهنده های اینترنت اغلب ...

معرفی وب سا

معرفی وب سایت looperman.com یکی از دستاوردهای دنیای فراگیر اینترنت برای ...

بررسی دوربین های AHD, HD CVI, HDTVI

و اینک دورب

در نوشته پیش روی، شما خواننده عزیز می توانید مختصری ...

* پیشنهاد ما

 • فروش تجهیزات صوت و مدار بسته
 • فروش سیستم صوت هیئتی محرم
 • فروش دوربین مداربسته dvr دزدگیر
 • فروش باند بلندگو میکروفن پاور میکسر