اجرای سیستم صوت کنفرانس

 

چه خواهد شد! اگر سیم بندی بلندگوها را بصورت معکوس ببندیم؟!
خود من به شخصه از عنفوان کودکی با اینکه جهت درست اتصال کابل بلندگو به سیستم پحش ماشین یا دستگاه پخش خانگی چگونه است بسیار مشکل داشتم. اساسا این مشکل زمانی پیش می آمد که پلاریته ترمینال های بلندگو بدرستی مشخص نشده بود یعنی یا نوشته و علامت مثبت و منفی کلاً روی ترمینال وجود نداشت یا رنگ بندی ترمینال پشت بلندگو با رنگ بندی ترمینال پشت ضبط صوت فرق می کرد. خلاصه اینکه خدا می داند چند بار درست وصل کرده بودیم و چند بار اشتباه!
اتصال معکوس بلندگو ها باعث ایجاد اختلاف فاز ۱۸۰ درجه می شود هرچند نه به امپلی فایر و نه به بلندگو آسیبی می رسد. اما موجب اثرات سوء شنیداری خواهد شد. علت آن واضح است چرا که هم فاز نبودن بلندگوها بدین معناست که در حالی که یکی از بلندگوها در حال کشش به عقب است بلندگوی غیر هم فاز در حال کشش به جلوست پس تا همینجا هم متوجه خواهید شد که چه اتفاقی در صدای پخش شده از این دو بلندگو می افتد.
نمودار زیر دو موج هم فرکانس با اختلاف فاز ۱۸۰ درجه را نشان می دهند. در حالی که موج اول در نقطه اوج خود در بالای نمودار می باشد موج دوم در نقطه معکوس قرار خواهد داشت.

در اینجا برای اینکه توضیحات بیشتری داده باشیم به اثرات سوء شنیداری حاصل از اتصال معکوس بلندگوها می پردازیم:

بدون باس
زمانی که قطبیت معکوس شود پاسخ باس لطمه خواهد خورد. باس از فشار هوا در محدوده اطراف بلندگو تولید می شود زمانی که سیگنال خارج از فاز اصلی باشد. بلندگوی باس در زمانی که باید به خارج هل داده شود به داخل کشیده خواهد شد. باس درام در موزیک در حال پخش نامفهوم شده و موسیقی شکل خود را از دست خواهد داد.

صدای نامفهوم
غیر هم فاز بودن بلندگو موجب از بین رفتن فوکوس صدا و آشفتگی می شود. که علت آن عملکرد ناصحیح بلندگو ها می باشد. معکوس بودن سیم بندی موجب نابود شدن صدای استریو نیز خواهد شد.

مبهم شدن تریبل
فرکانس های بالایی صوتی تمرکز خود را در اتصال معکوس از دست می دهند. چرا که فاز معکوس روی عملکرد درایور توییتر بلندگو تاثیر گذاشته و صدا را بسمت باس سوق می دهد.

تداخل مخرب امواج و حذف فرکانس:
به طور معمول برای یک جفت بلندگوی ساب ووفر که در نزدیکی هم قرار داشته باشند، تداخل مخرب زمانی اتفاق می افتد که موج فرکانسی یکی از بلندگویی که در فاز صحیح کار می کند با موج فرکانسی مشابه و غیر هم فاز تولید شده از بلندگوی دیگری که بصورت سیم بندی معکوس بسته شده مقابله کرده و تداخل مخرب را شکل می دهد. نتیجه این است که هیچ باس شنیده نمی شود. این یک خطای شایع در ووفر خودروهاست، زمانی که دو بلندگو در نزدیکی هم و غیر هم فاز نصب می شوند…

در اینجا فایلی برای تشخیص صحیح بودن اتصال بلندگوهایتان قرار داده شده است و ترجمه آن نیز در ادامه قرار دارد

 دانلود فایل صوتی تست اتصال صحیح بلندگوها : با حجم ۸۵۵Kb

برای دانلود بر روی متن بالا کلیک کنید.

رمز فایل : www.recording.ir

ترجمه صدا
۰۰:۰۰ برای رسیدن به بهترین کیفیت شما باید سیم بندی با قطبیت صحیح در بلندگوهای خود داشته باشید. بلندگوهای شما باید هم فاز سیم بندی شوند خروجی قطب مثبت دستگاه پخش باید به قطب مثبت بلندگو متصل شود و بلعکس. زمانی که بلندگو ها بصورت غیر هم فاز بسته شوند یک بلندگو در حالی که به جلو هل داده می شود در همان زمان بلندگوی دیگر به عقب کشیده می شود. مسئله ای که موجب تداخل فرکانسی مخرب و تاثیر نامطلوب روی صدای بازتولید شده توسط بلندگوها خواهد شد. این بخش را چند بار تکرار کنید تا متوجه شوید چه چیزی را توضیح می دهم.
۰۰:۲۵ همکنون صدای من به صورت هم فاز ضبط می شود و باید دقیقاً بطور متمرکز بین اسپیکر ها فوکوس و شنیده شود. الان صدای من بصورت هم فاز ضبط می شود.
۰۰:۳۵ اکنون صدای من در فاز مخالف ضبط می شود و باید دارای کیفیتی خنثی و بدون جهت باشد و شما در تشخیص اینکه صدا دقیقا از کدام اسپیکر شنیده می شود دچار مشکل خواهید شد.
۰۰:۵۰ اکنون مجددا صدای من به صورت هم فاز ضبط می گردد و بایستی به شکل کاملاً واضح بین اسپیکرها شنیده شود.
چنانچه نتیجه عکس می گیرید امپلی فایر خود را خاموش کرده و اتصالات را فقط روی یک اسپیکر معکوس کنید.

مقاله بعدی را حتماً بخوانید چرا که روشی عملی برای تشخیص قطبیت ترمینال بلندگوها معرفی خواهد شد.


از کلیه عزیزان درخواست می شود با احترام و رعایت قانون “حق مؤلف” یا “کپی رایت” ، تنها با ذکر منبع اقدام به انتشار مطالب این وب سایت نمائید.

اینستاگرام رکوردینگ

 

خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبخیلی خوب (9 رأی داده شده, میانگین: 3٫44 از 5)
نوشته شده توسط: کاوه منوچهریان در تاریخ: ۲۲ - آذر - ۱۳۹۲

یک دیدگاه تا کنون

 1. AR می‌گه:

  ممنون از مطلب مفیدتون

پاسخ دادن • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube
تبلغات در رکوردینگ : شرکت های فعال در زمینه تجهیزات صوت و تصویر و سیستم های نظارتی می توانند جهت تبلیغ خدمات و محصولات خود در وب سایت رکوردینگ با ما تماس حاصل فرمایند

Australian Essays Pr

Nap Your Way To Better HealthIt is said to be ...

Important Strategies

Important Strategies to Top Report Freelance writers Our records ...

New Concerns About I

New Concerns About Invest in Essay Report Replied and The ...

Suggestions, Formula

Suggestions, Formulas and Cutting corners for Decide to buy Essay ...

Remedies for Pay for

Remedies for Pay for Essay Cardstock in Easy to Follow ...

* پیشنهاد ما

 • فروش تجهیزات صوت و مدار بسته
 • فروش سیستم صوت هیئتی محرم
 • فروش دوربین مداربسته dvr دزدگیر
 • فروش باند بلندگو میکروفن پاور میکسر