اجرای سیستم صوت کنفرانس

در این مقاله می خوانید :

تأخیر زمانی رسیدن صدای بلندگو هایی که در یک سالن بزرگ با فواصل مختلفی از هم چیده شده اند به گوش شنونده و اثرات مخرب شنیداری آن و روش های کنترل آن در بهبود صدا.

سرعت صوت – مقدمه
در ابتدا بر میگردیم به درس علوم دوره دبستان و راهنمایی در آن زمان شما تعجب می کردید وقتی یاد می گرفتید که چگونه صدا به آرامی در فضا حرکت می کند در حالی که نور تقریبا آنی و با سرعتی معادل ۲۹۹۳۳۷ کیلومتر (۱۸۶۰۰۰ مایل) در ثانیه پیش می رود، در مقایسه با سرعت نور، صدا عملاً می خزد در طول هر ثانیه مسافتی معادل ۳۴۲ متر (۱۱۲۰ فوت) را طی می کند.
همین سرعت کم صدا است که باعث می شود: پژواک (اکو) صدای برگشتی ناشی از برخورد آن با یک سطح صاف مانند دیوار یا کوه قابل شنیدن شود. هر چه به آن سطح صاف نزدیکتر باشید اکو کوتاهتر می شود و با دور شدن از آن زمان اکو بلند خواهد شد. در جدول پایین می توانید مقایسه کنید که با دو برابر شدن فاصله، زمان اکو نیز دو برابر خواهد بود. چرا که صدا یک مسیر رفت تا سطح صاف و یک مسیر برگشت از سطح صاف تا گوش شنونده را طی خواهد نمود.

علل اکو یا پژواک

تکرار صدایی که اغلب از بلندگوهای سیستم های اطلاع رسانی عمومی می شنوید. تصویر سازی دقیقی از تاخیر زمانی و مشکلاتی که برای طراح یا مهندس صدا ایجاد می کند را به شما نشان میدهد. این اتفاق معمول در ایستگاه های راه آهن به این دلیل است که بلندگو ها اغلب در یک خط راست در طول یک ایستگاه قرار داده می شوند و شما به عنوان مسافری که منتظر رسیدن قطار می باشید صدای اعلام ساعت ورود قطار را از نزدیکترین بلندگو می شنوید ولی به فاصله چند میلی ثانیه، صدای تکراری را می شنوید که از صدای بلندگوهای دورتر به شما رسیده. شنیدن صدا از منابع صوتی مختلف می تواند موجب نامفهوم و نامشخص شدن پیام شود. به این دلایل در حال حاضر در سیستم های اطلاع رسانی عمومی از نشانگرهای عملکرد به نام راستی RASTI استفاده می شود که قابلیت فهم مطلوب اطلاعیه ها را تضمین می کند.
روش استاندارد برای بهبود هماهنگ سازی سیستم و قابلیت فهم، استفاده از یونیت های تاخیر زمانی سیگنال است. امروزه، این دستگاه ها با استفاده از یک پردازنده دیجیتال پهنای باند کامل که سیگنال بلندگو های دورتر (ثانویه) را برای کسری از ثانیه نگه میدارد تا زمانی که آن را همگام سازی با منبع نزدیکتر نماید. یونیت های مونو و استریو معمول هستند، اما اغلب استفاده از آنها نادیده گرفته می شود. چرا که نصب و راه اندازی یک سیستم اطلاع رسانی را تا حدودی پیچیده و دشوار می سازند. (که در این صورت نگاهی به جدول زیر می تواند محرکی برای استفاده از این یونیت ها شود). برخی از یونیت های باهوش تر “تنظیم زمان” می توانند با تعیین فاصله بین بلندگو ها توسط کاربر زمان تأخیر را بر اساس میلی ثانیه حدس و اعمال کنند. بسیاری از تولید کنندگان در حال حاضر اقدام به تولید نرم افزارهای DSP نموده اند که سیستم های مبتنی بر برنامه ریزی هستند و می توانند برای پردازش های صوتی چند کاناله یا فشرده سازی، اکولایزر، فیلتر کردن، اولویت مسیریابی و … استفاده شوند.

جدول تغییرات زمان تاخیر بین دو بلندگو با فواصل متغییر:

متر

تاخیر به میلی ثانیه

۵

۱۴٫۶

۱۰

۲۹٫۲

۱۵

۴۳٫۸

۲۰

۵۸٫۵

۲۵

۷۳٫۱

۳۰

۸۷٫۷

۳۵

۱۰۲٫۳

۴۰

۱۱۷٫۰

۴۵

۱۳۱٫۶

۵۰

۱۴۶٫۲

۵۵

۱۶۰٫۸

۶۰

۱۷۵٫۴

۶۵

۱۹۰٫۱

۷۰

۲۰۴٫۷

۷۵

۲۱۹٫۳

۸۰

۲۳۳٫۹

۸۵

۲۴۸٫۵

۹۰

۲۶۳٫۲

۹۵

۲۷۷٫۸

 چگونگی محاسبه زمان تاخیر برای بلندگوها
دیوید ریپلی، همیار eHow
صدا در حدود ۳۴۲ متر ( ۱۱۲۰ فوت) در ثانیه (بسته به دما) سفر می کند.  به همین دلیل دو مشکل قابل توجه در سالن های بزرگ که از تقویت کننده های صوت استفاده می نمایند بوجود می آورد. اول: باعث ایجاد تفاوت آشکار میان دیدن عمل خواننده روی صحنه و شنیدن آن می شود. این مشکل به این دلیل است که سرعت نور بسیار بیشتر از صوت می باشد. دوم وجود اکو در فواصل دورتر از صحنه که برای پخش و تقویت صدا از بلندگوهای اضافی در سالن کمک گرفته می شود که دلیل آن رسیدن صدای بلندگوهای نزدیک به استیج به آن هاست. برای جلوگیری از این رویداد می بایست بین مجموعه های مختلف بلندگوها تاخیر زمانی ایجاد نمود، تا صدای اصلی روی صحنه به طور همزمان به صدای در حال انتشار هر مجموعه از بلندگوها برسد. برای جلوگیری از این مشکل باید صدای هر مجموعه از بلندگوها نسبت به مجموعه قبلی با تاخیر معینی پخش شود. این کار باعث می شود تا صدای بلندگوهای جلوتر در یک زمان به بلندگوهای عقب تر برسد و شنونده صدای تکراری و نامفهومی دریافت نکند.
*دستورالعمل ها
۱-     سیستم صوتی خود را با تمام تجهیزات جانبی آن نصب و تنظیم نمائید. مطمئن شوید که همه چیز بطور عادی در حال کار است. در حال حاضر کاری به تنظیمات یونیت تاخیر نداشته باشید.
۲-    اندازه گیری فاصله بین مجموعه بلندگو های اصلی و مجوعه بلندگو هایی که نیاز به تاخیر دارند. این فاصله بخشی از محاسبات شما در تعیین مدت زمان لازم تاخیر خواهد بود.
۳-    دمای کنونی محل و دمای هنگام اجرا در حضور جمعیت را بدست آورید. باز هم یک مسئله ساده فیزیک در حد علوم راهنمایی که دما بر سرعت صوت تاثیر می گذارد و در نتیجه در راه اندازی سیستم شما تاثیر خواهد داشت. یک فرمول هم برای بدست آوردن سرعت صوت در دماهای مختلف وجود دارد:
v=v₀+۰٫۶ TC
در این فرمول v₀ برابر سرعت صوت در دمای صفر است که ۳۳۱٫۴ می باشد و TC دمای اتاق است. البته زیاد ذهن خودتان را مشغول محاسبات نکنید چرا که در قسمت منابع این مقاله ماشین حساب آنلاینی معرفی شده که می توانید تنها از طریق دانستن دمای محیط سرعت صوت در آن را بدست آورید.
۴-    فاصله بین دو مجموعه بلندگو را بر سرعت صوت محیط تقسیم کنید. به عنوان مثال، اگر فاصله بلندگو ها از هم ۱۵ متر باشد و سرعت صوت محیط برابر  ۳۴۶ متر در ثانیه، پس زمان تاخیر برابر ۴۳٫۳ میلی ثانیه خواهد بود. این شماره را در کنترلر خط تاخیر دستگاه خود وارد نمائید.
۵-    سیستم صوت در حال حاضر باید بدون داشتن اکو (تکرار) بین بلندگوها کار کند. دما باید بصورت دائم چک شود چرا که تحرک جمعیت در طول اجرا و سایر عوامل می تواند به طور ناگهانی دمای محیط را افزایش دهد و موجب بروز اشکالاتی شود. در حال حاضر بسیاری از واحدهای تاخیر ساز دارای دما سنج داخلی می باشند به طوری که آنها می توانند به طور خودکار به تنظیم و اصلاح زمان تاخیر بپردازند.
بسیاری از یونیت های تاخیر ساز این روزها مجهز به طیف وسیعی از ماشین حساب های پیشرفته شده اند. شما ممکن است برای تنظیم آن تنها نیاز به وارد نمودن میزان فاصله بلندگوها داشته باشید. این شما را از مقدار زیادی محاسبات وقت گیر نجات خواهد داد، به ویژه هنگامی که فشار کاری برای تکمیل سیستم و راه اندازی آن بالا باشد!
منابع :
از آدرس زیر برای محاسبه آنلاین سرعت صوت در دمای دلخواه استفاده نمائید:
•    Hyper Physics Website: Speed of Sound calculator
از آدرس زیر هم برای بدست آوردن اطلاعات تکمیلی برای محاسبات مربوط به سرعت صوت استفاده نمائید:
•    NASA: Speed of Sound

*در ادامه به معرفی کوتاهی از یک یونیت کنترل و مدیریت بلندگو ساخت TC Electronic مدل XO24 می پردازیم:
TC الکترونیک XO24 کنترلر دیجیتال مدیریت بلندگوهاست. یک  DSP جمع و جور و قدرتمند مبتنی بر واحد پردازش صوتی است که کیفیت صوتی شما را بهبود می بخشد. چیزی که به شما این امکان را میدهید که در هر لحظه از اجرا بدانید دقیقا در چه وضعیت صوتی قرار دارید در اصل یک GPS صوتی خواهد بود.  دستگاه دارای ۴ لاین خروجی است که کاربر می تواند علاوه بر تنظیم لیمیتر و کراس اور و اکولایزر ۴ بانده پارامتریک این دستگاه، بر روی هر کانال بصورت مجزا اقدام به تنظیم دیلی یا تاخیر نیز نماید. در دیاگرام زیر این مسیرها و نوع تنظیمات قابل اعمال روی مسیر ورودی و خروجی سیگنال ها معرفی شده است.

دیاگرام تنظیمات دستگاه delayموتور مسیریابی منحصر به فرد اجازه می دهد تا هر ورودی به هر خروجی با حداکثر انعطاف پذیری هدایت شود.

افکتور و کنترلر اسپیکر

برای مشاهده تصویر در سایز واقعی آن روی تصویر کلیک نمائید

http://www.tcelectronic.com/xo24/
http://www.gbaudio.co.uk/data/time.htm

و در پایان باید یادآوری کنم که کل این دردسرهایی که برای اصلاح مشکل تاخیر زمانی انجام می دهید یک نتیجه کاملاً نسبی خواهد داشت چرا که … خودتان تصویر پایین را ببینید متوجه خواهید شد! در صورتی که فاصله دو شنونده در شکل زیر را کمی بیشتر کنیم، هر کدام از آنها درک متفاوتی از آکوستیک سالن خواهند داشت. البته این را بدانید که گوش انسان قادر به شنیدن تاخیر اکوی کمتر از ۳۵ میلی ثانیه نمی باشد، و نکته آخر اینکه بلندگوهای کمکی (که بر آنها تاخیر اعمال می شود) باید بگونه ای انتخاب شوند که بلندی صدای آنها به اندازه ای باشد که بر صدای رسیده از بلندگوهای اولیه غالب باشد.

روش نصب بلندگو در سالن

 


از کلیه عزیزان درخواست می شود با احترام و رعایت قانون “حق مؤلف” یا “کپی رایت” ، تنها با ذکر منبع، اقدام به انتشار مطالب این وب سایت نمائید.

اینستاگرام رکوردینگ

 

خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبخیلی خوب (1 رأی داده شده, میانگین: 5٫00 از 5)
نوشته شده توسط: کاوه منوچهریان در تاریخ: ۴ - فروردین - ۱۳۹۲

۳ دیدگاه تا کنون

 1. کاوه منوچهریان گفت:

  از کلیه دوستان عزیز درخواست می کنم اگر از مطالب رکوردینگ در وب سایت خودتون استفاده می کنید حتماً منبع رو ذکر کنید. من هر چی تو گوگل عنوان های مقالاتم رو سرچ می کنم می بینم کلی وب سایت بدون ذکر منبع اقدام به نشر اونها کردن و از دوستانی هم که رعایت می کنند ممنونم

 2. بهزاد گفت:

  با سلام و احترام
  ممنون از مطالب با ارزشتون
  اگه امکانش هست روش طراحی یک سیستم پایه رو به زبان ساده برای یک سالن بزرگ مثل چیدمان بلندگو ها واتیج و نوع بلندگو با توجه به ابعاد سالن و جزییات رو در یک مقاله عنوان کنید یا حداقل مرجعی به زبان فارسی یا انگلیسی رو معرفی کنید
  با تشکر

  • کاوه منوچهریان گفت:

   ممنون دوست عزیز
   آموزش طراحی و چیدمان سیستم صوت Live Sound تو یه مقاله خلاصه نمیشه و خودش یه کتابه، همونطوری که دیدید فقط تو یه مقاله چند صفحه ای درباره یک مشکل کوچیک تو سیستم بحث کردم این تنها یک نکته بوده و صدها نکته دیگه هم وجود داره راستش جمع آوری اینجور مقالات خیلی زمان بر هست و خواهشی که از شما و دوستان دیگه دارم اینه که اگه مقالات فارسی و معتبری در این زمینه دارید حتماً برام بفرستید که بتونیم در اختیار بقیه قرار بدیم.
   این همه اطلاعات از وب بدست میاریم آیا چیزی هم به اون اضافه می کنیم که بقیه بتونن بهره برداری کنن؟
   گفتید منبع معرفی کنم: یه دفترچه هست با نام Sound System Design Reference Manual مربوط به JBL که می تونید از اینترنت دانلودش کنید البته انگلیسی هست. چه خوب می شد اگه یکی این کتاب رو به فارسی بر می گردوند البته نه یه خانوم تازه فارق التحصیل رشته زبان!!!
   سالم و موفق و شاد باشید

پاسخ دادن • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube
تبلغات در رکوردینگ : شرکت های فعال در زمینه تجهیزات صوت و تصویر و سیستم های نظارتی می توانند جهت تبلیغ خدمات و محصولات خود در وب سایت رکوردینگ با ما تماس حاصل فرمایند
آموزش انتخاب دوربین مداربسته آموزش انتقال تصویر روی گوشی تلفن همراه آموزش خرید سیستم صوت حرفه ای آموزش ساخت بلندگو آموزش نصب باند آموزش نصب بلندگو آموزش نصب دوربین مدار بسته آموزش کار با میکسر صوت استاندارد بلندگو افکت تأخیر delay انتخاب باند اکتیو مناسب انتخاب بلندگو انتخاب بلندگو مونیتورینگ انتخاب دستگاه dvr انتخاب دستگاه ضبط دوربین مدار بسته انتخاب میکروفن انتخاب میکسر انتخاب پاور آمپلی فایر انتقال تصویر dvr بدون ip استاتیک انتقال تصویر با dvr p2p انواع بلندگو باکس بلندگو بلندگو میدرنج چیست تعیین پلاریته بلندگو راهنمای انتخاب بلندگو راهنمای خرید سیستم صوت روش انتخاب دستگاه دی وی آر روش خرید باند اکتیو ساب ووفر چیست ساخت باند ساخت باکس بلندگو ساخت کابینت بلندگو سایز بلندگو سوال در مورد دوربین مدار بسته سوال در مورد سیستم صوت مشخصات باند اکتیو معرفی بلندگو معرفی بلندگو ev میکروفن شور میکروفون shure نصب بلندگو پردازشگر سیگنال صوت پرسش درباره تجهیزات صوت پرسش در مورد دوربین مداربسته کابینت بلندگو

باند های Line

درباره باند های Line Array لاین اری یک سیستم بلندگو است ...

انتقال تصو

  انتقال تصویر به روش P2P روی گوشی های اندروید در ادامه ...

آموزش انتق

همانطور که می دانید ISP سرویس دهنده های اینترنت اغلب ...

معرفی وب سا

معرفی وب سایت looperman.com یکی از دستاوردهای دنیای فراگیر اینترنت برای ...

بررسی دوربین های AHD, HD CVI, HDTVI

و اینک دورب

در نوشته پیش روی، شما خواننده عزیز می توانید مختصری ...

* پیشنهاد ما

 • فروش تجهیزات صوت و مدار بسته
 • فروش سیستم صوت هیئتی محرم
 • فروش دوربین مداربسته dvr دزدگیر
 • فروش باند بلندگو میکروفن پاور میکسر