خرید اولین سیستم صوت حرفه ایآموزش خرید اولین سیستم صوت حرفه ای خود در ۸ قدم
اگر تا بحال به این فکر کرده اید که برای داشتن یک سیستم صوت کامل (برای اجرای موسیقی یا سخنرانی یا مداحی و …) چه چیزهایی احتیاج دارم؟ شما مکان درستی را انتخاب کرده اید. این مقاله به شما برخی از اصول اولیه در مورد تجهیزات صوت را آموزش می دهد و شما را در یک مسیر درست برای تصمیم گیری و شناخت سیستم مورد نظرتان قرار می دهد.
کلیه سیستم های پخش زنده صوت (Live Sound System) از اجزایی که در ادامه خواهد آمد تشکیل می شوند. با دنبال کردن این دستورالعمل قدم به قدم شما خواهید دانست که برای ساختن سیستم صوت خود چه تجهیزاتی نیاز دارید.

انتخاب میکسر صوتمیکسر (Mixer) خود را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید
میکسرها یا همان ترکیب کننده های صدا دستگاه هایی هستند که در قابلیت دریافت ورودی های مختلف از تعداد مورد نیاز میکروفن یا خروجی سازهای مختلف و دستگاه های پخش (Player Systems) را دارد و می تواند خروجی یا خروجی های مختلف میکس شده را برای ضبط یا پخش ارائه دهد. به طور معمول ۲ گونه میکسر صوت وجود دارند، میکسرهای آنالوگ پاور دار (Powerd Mixer) که دارای آمپلی فایر (تقویت کننده صدا) هستند و بدون پاور (Unpowered Mixer)  در حال حاضر نسل جدیدی از کنسول های دیجیتال نیز ساخته شده که امکانات متنوعی برای میکس و افکت گذاری به ما می دهند.
در ادامه شما را راهنمایی می کنیم که کدام یک از این ۳ نوع دستگاه برای شما مناسب تر است. ( این مهم است که شما در طول این مقاله ذهن خود را بر روی سایز و نوع مکان اجرا و گروه مخاطب خود متمرکز نمائید تا بتوانید در انتها نتیجه دلخواه را بگیرید.)

پاور میکسر:
برای اجراهای کوچک زنده در مکان های مختلف مانند: سالن های همایش یا رستوران ها و تالارها یا هیئت هایی که بصورت دسته های عزاداری حرکت و جابجایی دارند و … شما نیاز به تجهیزاتی دارید که جمع و جور و حمل آن آسان باشد و براحتی بتوانید آنرا در اتومبیل خود بهمراه وسایل دیگر حمل کنید. پاور میکسر در این شرایط برای شما احتمالاً بهترین انتخاب خواهد بود.
همه آنچه که شما احتیاج دارید یک تقویت کننده، یک میکسر (ترکیب کننده) صدا، اکولایزرها و افکت ها در یک کنسول جمع شده اند، کافی است میکروفن ها و بلندگوهای خود را وصل و اجرای خود را شروع کنید.
میکسرهای آنالوگ:
بیایید فرض کنیم شما یک گروه موسیقی هستید و تعدادی نوازنده و خواننده دارید و در سالن های مختلفی هم اجرا می کنید. در این سناریو، میکسر سنتی آنالوگ نه تنها به سهولت امکان ورود و میکس (ترکیب) صداهای خوانندگان و سازها را می دهد بلکه اجازه خواهد داد که شما بر اساس وسعت محل اجرا و تماشاچیان خود، تقویت کننده و بلندگوی مناسب را انتخاب کنید و محدودیت نداشته باشید.
بسیاری از میکسرها امروزه دارای افکت ها و تنظیمات متنوعی هستند و نیازهای شما را پاسخگو خواهند بود.
میکسرهای دیجیتال:
میکسرهای دیجیتال مانند Mackie TT24 حرفه ای یا حتی میکسرهای سایز کوچک استودیویی مانند YAMAHA 01V96 دارای خصوصیاتی چون افکت های دیجیتال و کنترل های مختلف برای تنظیمات صدای خروجی می باشند. یکی از مزایای استفاده از سیستم های دیجیتال امکان ذخیره تنظیمات و فراخوانی مجدد آنهاست چرا که در اجرای زنده سرعت عمل و پرهیز از خطا بسیار مهم است.
این امکانات برای شما سیستمی حرفه ای ارائه می دهد و نیازهای استودیوی صدابرداری شما را پاسخگو خواهد بود.

آموزش انتخاب میکروفونانتخاب میکروفون مناسب شرایط و نوع اجرای شما
میکروفن ها اولین مرحله دریافت صوت هستند و انتخاب مناسب آنها مهم است. بطور معمول میکروفن های داینامیک امکان استفاده در هر شرایطی را دارند. برای مداحی از این نوع میکروفن استفاده گسترده می شود مثلاً میکروفن ND967ساخت کمپانیElectroVoice  که این روزها مورد توجه قرار گرفته.
میکروفون سیم پیچ متحرک یا داینامیکی  (Dynamic)از یک سیم پیچ که در میدان مغناطیسی و یک دیافراگم که به سیم پیج متصل است تشکیل شده. با برخورد امواج صوتی دیافراگم شروع به حرکت میکند. حرکت دیافراگم موجب تحرک سیم پیج در میدان مغناطیسی می شود و این کار باعث می شود تا در سیم پیچ توسط میدان، ولتاژی القا شود.
میکروفن های کندانسر یا خازنی (Condenser) که معمولاً برای ضبط با کیفیت بالا در استودیوها استفاده می شوند برای تبدیل انرژی صوت به الکتریکی به جای استفاده از تغییرات مغناطیسی از تغییرات ولتاژ (الکترواستاتیکی) استفاده می کند. این میکروفون ها به یک منبع تغذیه برای راه اندازی نیاز دارند که معروف به فانتوم پاور هستند که در اکثر میکسرها و کارت های صدای حرفه ای این منبع وجود دارد.
و در آخر میکروفن های بیسیم ارزش و جایگاه خود را زمانی نشان میدهند که شما نیاز به جابجایی و تغییر محل خود در حین اجرا داشته باشید.
آموزش انتخاب بلندگوانتخاب بلندگو
بلندگوها می توانند بصورت اکتیو (دارای مدار تقویت کننده صوت) یا پسیو (بدون تقویت کننده) باشند. اکتیو بدان معناست که بلندگو دارای آمپلی فایر (تقویت کننده) است و مزیتی را فراهم می کند که شما دیگر نیازی به خرید پاور امپلی فایر جداگانه و حمل و ست کردن با بلندگوها را ندارید. برعکس بلندگوهای پسیو، پاور ندارند اما آنها در طیف گسترده ای از خصوصیات فنی عرضه می شوند. بطور کلی باندهای پسیو دارای ظرفیت های بسیار بالاتر قدرت نسبت به باندهای اکتیو هستند. اگر شما در حال حاضر پاور خودتان را خریداری نموده اید این بلندگو مناسب شما خواهد بود.
عوامل دیگری نیز برای بررسی وجود دارند مانند: قصد اضافه کردن ساب ووفر به سیستم یا ایجاد bi-amped, tri-amped بدین معنا که برای هر طیف فرکانسی تولید شده توسط کراس اور از تقویت کننده جداگانه ای برای بلندگوی مخصوص آن استفاده کنیم یعنی برای صدای باس از یک تقویت کننده جداگانه برای راندن ووفر بلندگو و برای تریبل از تقویت کننده دیگری برای راندن تویتر، های و میدرنج  استفاده شود.(این یک تکنیک حرفه ای است و اینجا فقط جهت اطلاع بصورت مختصر و ناقص آمده است. در آینده نیز در این مورد بحث تخصصی خواهیم داشت)
انتخاب بلندگو مانیتورینگسیستم مانیتور  (Monitor System)مناسب را انتخاب کنید
اگر خواننده یا نوازنده شما بتواند موسیقی در حال اجرا را بدرستی بشنود آنگاه ناهماهنگی بوجود نمی آید و این نشانه انتخاب صحیح بلندگوی مونیتورینگ است.
امروزه انتخاب زیادی برای بلندگوهای مانیتوری وجود دارد. بلندگوهای اکتیو (معمولاً از اینگونه بیشتر استفاده می شود) و پسیو طراحی شده برای این کار و هدفون های تو گوشی بیسیم و با سیم.
آموزش انتخاب آمپلی فایرانتخاب صحیح پاور آمپلی فایر
اگر تا به اینجا تصمیم دارید پاورمیکسر یا بلندگوی اکتیو داشته باشید دیگر نیازی به این دستگاه ندارید.    با این حال اگر شما نیاز به انتخاب پاور برای یک بلندگو دارید یک قاعده کلی این است که پاوری انتخاب کنیم که توان خروجی آن ۲ برابر قدرت بلندگو باشد. این کار اجازه میدهد تا کیفیت صدای صاف و واضح  (undistorted) داشته باشیم.
آموزش انتخاب افکت پروسسوراضافه کردن سیگنال پروسسور
سیگنال پروسسورها (افکت ها) برای ایجاد تغییرات دلخواه ما بر روی سیگنال های دریافتی از ورودی میکروفون یا ورودی Line In استفاده می شود. افکت ها برای اجرای زنده معمولاً شامل reverb, delay, EQ (graphic or parametric),  وcompression  و limiting است.
این مهم است که افکت پروسسوری انتخاب کنیم که برای اجرای زنده بهینه شده باشد. محصولاتی مانند DriveRack PA  ساخت  dbx که تا حد زیادی به بهبود کیفیت فنی اجراها کمک می کند.
آموزش انتخاب کابل صوتکابل ها و اتصالات شما

اغلب بقدری درگیر تجهیزات دیگر می شویم که مسئله مهمی مثل کابل مناسب را فراموش می کنیم. کابل خوب و مدیریت آن بدین معناست که شنوندگان شما تفاوت را در اثر و کارتان مشاهده کنند. از وجود کابلهای اضافی و دست و پا گیر و جلوی چشم اجتناب کنید و تنها به مقدار لازم از کابل ها برای اتصال بلندگوها و میکروفن هایتان به میکسر استفاده نمائید. انتخاب کابل مناسب تنها کافی نیست بلکه باید از سوکت های مرغوب در کنار کابل ها بهره بگیرید.

آموزش انتخاب رک و تجهیزات جانبیکابینت یا کیس برای قرار دادن تجهیزات
اینکه آیا شما قصد جابجایی پیاپی همه این تجهیزات را داشته باشید یا نه به هر حال باید آن ها را در قفسه های مناسب این کار بصورت مرتب قرار دهید. این به شما اجازه راه اندازی و نیز کار آسان با دستگاه ها را می دهد. اگر شما در سفرهای طولانی قصد حمل این تجهیزات گرانبها را دارید استفاده از هارد کیس های مخصوص توصیه می شود. اما برای جابجایی های کوتاه همان کیس های معمولی کفایت می کند و نیاز به صرف هزینه بالایی برای کیس های مخصوص و ضد ضربه ندارید. سعی کنید از کیس یا کابینتی در سایزی استفاده کنید که فضای کافی برای تجهیزات آتی که اضافه خواهند شد نیز داشته باشید.
هشت قدم در اینجا به پایان رسید شما در انتها می توانید به یک جمع بندی کلی از تجهیزاتی که احتیاج دارید برسید و بصورتی هدفمند درباره نیازهای خود در زمینه سیستم صوتی تصمیم بگیرید.

از کلیه عزیزان درخواست می شود با احترام و رعایت قانون “حق مؤلف” یا “کپی رایت” ، تنها با ذکر منبع اقدام به انتشار مطالب این وب سایت نمائید.

اینستاگرام رکوردینگ

خیلی ضعیفضعیفمتوسطخوبخیلی خوب (5 رأی داده شده, میانگین: 2٫40 از 5)
نوشته شده توسط: کاوه منوچهریان در تاریخ: ۷ - بهمن - ۱۳۹۰

پاسخ دادن



 • RSS
 • Delicious
 • Digg
 • Facebook
 • Twitter
 • Linkedin
 • Youtube
تبلغات در رکوردینگ : شرکت های فعال در زمینه تجهیزات صوت و تصویر و سیستم های نظارتی می توانند جهت تبلیغ خدمات و محصولات خود در وب سایت رکوردینگ با ما تماس حاصل فرمایند
آموزش انتخاب دوربین مداربسته آموزش انتقال تصویر روی گوشی تلفن همراه آموزش خرید سیستم صوت حرفه ای آموزش ساخت بلندگو آموزش نصب باند آموزش نصب بلندگو آموزش نصب دوربین مدار بسته آموزش کار با میکسر صوت استاندارد بلندگو افکت تأخیر delay انتخاب باند اکتیو مناسب انتخاب بلندگو انتخاب بلندگو مونیتورینگ انتخاب دستگاه dvr انتخاب دستگاه ضبط دوربین مدار بسته انتخاب میکروفن انتخاب میکسر انتخاب پاور آمپلی فایر انتقال تصویر dvr بدون ip استاتیک انتقال تصویر با dvr p2p انواع بلندگو باکس بلندگو بلندگو میدرنج چیست تعیین پلاریته بلندگو راهنمای انتخاب بلندگو راهنمای خرید سیستم صوت روش انتخاب دستگاه دی وی آر روش خرید باند اکتیو ساب ووفر چیست ساخت باند ساخت باکس بلندگو ساخت کابینت بلندگو سایز بلندگو سوال در مورد دوربین مدار بسته سوال در مورد سیستم صوت مشخصات باند اکتیو معرفی بلندگو معرفی بلندگو ev میکروفن شور میکروفون shure نصب بلندگو پردازشگر سیگنال صوت پرسش درباره تجهیزات صوت پرسش در مورد دوربین مداربسته کابینت بلندگو

باند های Line

درباره باند های Line Array لاین اری یک سیستم بلندگو است ...

انتقال تصو

  انتقال تصویر به روش P2P روی گوشی های اندروید در ادامه ...

آموزش انتق

همانطور که می دانید ISP سرویس دهنده های اینترنت اغلب ...

معرفی وب سا

معرفی وب سایت looperman.com یکی از دستاوردهای دنیای فراگیر اینترنت برای ...

بررسی دوربین های AHD, HD CVI, HDTVI

و اینک دورب

در نوشته پیش روی، شما خواننده عزیز می توانید مختصری ...

* پیشنهاد ما

 • فروش تجهیزات صوت و مدار بسته
 • فروش سیستم صوت هیئتی محرم
 • فروش دوربین مداربسته dvr دزدگیر
 • فروش باند بلندگو میکروفن پاور میکسر